Drejtuesi i lojës “Balena Blu” arrestohet ne RUSI

Drejtuesi i lojës “Balena Blu” arrestohet ne RUSI

107
SHPËRNDAJE

“Truri” i dyshuar për shpikjen e lojës vrasëse “Balena Blu” që i ka marrë jetën shumë të rinjve në rrjetet sociale, është arrestuar në Rusi.

Ilya Sidorov, 26 vjeç, u akuzua se ka inkurajuar të rinjtë të lëndojnë veten dhe të vrasin veten e tyre në një lojë të quajtur “sfida e balenës blu”, që është e lidhur me më shumë se 130 vdekje. 
Fëmijët që i bashkohen lojës thuhet të presin veten, të shohin filma horror, apo të rrinë dhe pa gjumë gjithë natën pas një serie kërkesash për dëmtimin e shëndetit mendor.
Në ditën e 50 të sfidës thuhet se ata kryejnë vetëvrasje. Sidorov thuhet se ka rekrutuar 32 fëmijë shkolle në grupin e tij para arrestimit dramatik në Moskë.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.