CIA: Rusia ka ndihmuar Trump,qe te zgjidhej president

CIA: Rusia ka ndihmuar Trump,qe te zgjidhej president

45
SHPËRNDAJE

Agjencia amerikane e inteligjencës, CIA ka arritur në përfundim se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet Presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për ta ndihmuar kandidatin e Republikanëve, Donald Trump, që të zgjidhet President shkruan Washington Post.

Ndërkohë ekipi i Donald Trump-it ka hedhur poshtë çdo akuzë, që përmban raporti i CIA-s. Ata mohuar pretendimet e CIA, duke thënë se “këta janë njerëzit e njëjtë të cilët thonin se Saddam Hussein ka pasur armë të shkatërrimit në masë.”
Washington Post shkruan se agjencitë e inteligjencës kanë identifikuar individë që kanë lidhje me qeverinë ruse, të cilët kanë hakuar mesazhet elektronike (e-mail¬a) të kampit Demokrat dhe madje edhe mesazhet nga Konventa Nacionale e Demokratëve, përfshirë edhe udhëheqësin e fushatës elektorale presidenciale të Hillary Clinton, dhe këto mesazhe ia kanë dhënë WikiLeaks¬it.
Zyrtarët e cituar i kanë përshkruar këta persona si të njohur për komunitetin e shërbimeve të inteligjencës dhe ata kanë qenë pjesë e operacionit të gjerë rus për ta ndihmuar Trump-in dhe zvogëluar shanset e Clinton për të fituar zgjedhjet.
“Është vlerësim i komunitetit të inteligjencës që qëllimi i Rusisë këtu ishte të favorizonte një kandidat përkundrejt tjetrit – të ndihmohet Trump të zgjidhej”- kanë deklaruar.
CIA, ka treguar se ky është një vlerësim i bërë nga mbledhja e fakteve nga burime të shumta. CIA, po ashtu u ka thënë senatorëve se tani “është bukur e qartë”, se zgjedhja e Trump-it ishte qëllimi i Rusisë, shkruan Washtington Post, duke cituar zyrtarët amerikanë.
Në tetor qeveria e SHBA-ve zyrtarisht kishte akuzuar Rusinë për një fushtatë të sulmeve kibernetike kundër Partisë Demokratike para zgjedhjeve të tetë nëntorit.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.