Amerika gati rrjetin 5 G, Obama ka dhene mbeshtetje

Amerika gati rrjetin 5 G, Obama ka dhene mbeshtetje

91
SHPËRNDAJE

Presidenti Obama po jep mbështetjen e tij për zhvillimin e shpejtë, më të fuqishme rrjeteve pa tel 5G. Ai ka bërë të dituravancimin e Nismës qe do kushtojne 400 milionë $ për të nxitur kërkime për rrjetet mobile të gjeneratës së ardhshme. Si pjesë e hulumtimit, do të krijohen katër baza testimi  për shërbimet pa tel 5G, duke filluar në vitin fiskal 2017, e cila fillon 1 tetor.Në një veprim që mund të ketë efekte të gjera për konsumatorët amerikanë dhe biznese, Komisioni Federal i Komunikimeve amerikan votoi unanimisht për të hapur rreth 11 gigahertz e spektrit me frekuencë të lartë për celular, fleksibël dhe fikse përdorimit broadband wireless. Kompanitë duke përfshirë Verizon Communications Inc dhe AT & T Inc tashmë janë duke lëvizur më afër për miratimin 5G, gjeneratën e pestë të teknologjisë pa tela. Rrjetet New 5G pritet të ofrojë shpejtësi të paktën 10 herë dhe ndoshta 100 herë më shpejt se rrjetet e sotme 4G, tha FCC. 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.