61 te vdekur dhe 200 te plagosur ne Kabul

61 te vdekur dhe 200 te plagosur ne Kabul

311
SHPËRNDAJE

Ashtuquajturi Shteti Islamik ka thënë se ishte pas një sulmite ndodhur në një marshim proteste në kryeqytetin afgan, Kabul, ku u vranë të paktën 61 persona dhe plagosur 200. Amaq agjencia e lajmeve tha se dy luftëtarë kane shpërthyer rripa shpërthyese në një mbledhje në Kabul. Sulmi në sheshin Deh Mazang kishte ne shënjestër me mijëra njerez pakicës Shia Hazara që po protestonin mbi një linjë të re të energjisë, duke thënë se rruga e tij anashkalon krahinat, ku shumë prej tyre jetojnë. Talebanët kanë dënuar sulmin. Zëdhënësi i Zabiullah Mujaheed ka dërguar një e-mail për mediat duke thënë se ata nuk ishin pas saj. Një gazetar i pavarur duke punuar për BBC Afghan tha se gjaku dhe pjese te trupave  te njerezve jane shperndare  përreth.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.