39 viktima nga nje zjarr masiv ne PORTUGALI

39 viktima nga nje zjarr masiv ne PORTUGALI

26
SHPËRNDAJE

Një zjarr i fuqishëm ka gllabëruar pyjet e Portugalisë, duke vrarë të paktën 62 persona.

Shumica vdiqën duke u përpjekur të iknin me makina nga zona e Pedrógão Grande, zona ku ka rënë zjarri masiv.

Disa zjarrfikës raportohen të jenë në mesin e të plagosurve.”Për fat të keq kjo duket të jetë tragjedia më e madhe që kemi parë vitet e fundit “, tha kryeministri Antonio Costa, në një konferencë emergjente për shtyp.

Sipas BBC- 16 persona kanë qenë në makina dhe nuk kanë mundur t’ja dalin. Për zjarret që ka përfshirë pyjet, janë dashur rreth 1700 zjarrfikës, të cilët po rrezikojnë jeten për ta shuar atë, edhe pse shpejtësia e përhapjes ishte shumë e madhe.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.