84 te vdekur, qindra te plagosur, nga nje kamion qe hyri permes...

84 te vdekur, qindra te plagosur, nga nje kamion qe hyri permes turmes ne Nice, France (pamje te renda)

611
SHPËRNDAJE

Një kamion ka goditur një turmë gjatë festimeve të Ditës së Bastille në qytetin jugor francez të Nicës, ku u raportua fillimisht  ne afro 30 të vdekur ndersa me pas bilanci i viktimave shkoi ne mbi 73 te vdekur dhe mbi 150 te plagosur. Incidenti ndodhi ne te famshmen Promenade des Anglais gjatë një shfaqje fishekzjarresh thonë raportet e medias. Një imazh në Twitter tregoi rreth një duzinë njerëzve të shtrirë në rrugë. Prefektura lokale i ka bërë thirrje njerëzve në këtë zonë për të qëndruar në shtëpi, duke e quajtur incidentin një sulm terrorist te mundshem. Kryetari Christian Estrosi tha se një shofer kamioni duket se ka vrarë me dhjetra njerez. Nderkohe mesohet se policia ka hapur zjarr mbi shoferin e kamionit i cili ka hyre perreth 300 metra pergjate  turmes se njerezve qe ishin mbledhur per te festuar 


https://youtu.be/2FPA4w1OBAE

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.