100 000 migrantë klandestinë duhet të largohen në 2016

100 000 migrantë klandestinë duhet të largohen në 2016

58
SHPËRNDAJE

Ministri gjerman i Punëve të Brendshme, Thomas de Maiziere synon që në vitin 2016 të arrijë të largojë vullnetarisht ose jo nga 90 000 deri në 100 000 migrantë pa dokumente, një numër në rritje të ndjeshme, por që gjykohet i pamjaftueshëm duke marrë parasysh nivelin e lartë të fluksit migrator në 2015.

“Nëse zhvillimet aktuale vazhdojnë, ne do të kemi në fund të vitit rreth 90 000 dhe 100 000 largime vullnetare ose jo. Është mirë por e pamjaftueshme. Për këtë arsye duhet të punojmë që ata që duhet të lenë vendin tonë ta bëjnë me të vërtetë”, tha ai të mërkurën.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.