FBI, zbulon cenimin në regjistrat e votuesve në SHBA

FBI, zbulon cenimin në regjistrat e votuesve në SHBA

46
SHPËRNDAJE

Byroja Federale e Hetimeve, FBI, ka gjetur prova se kohët e fundit ka patur ndërhyrje nga njerëz, që besohet se janë hakerë të huaj, në regjistrat e votuesve në dy shtete.
Kjo ka bërë që FBI-ja t’u kërkojë zyrtarëve lokalë të zgjedhjeve të përmirësojnë sistemet kompjuterike të sigurisë.
Një javë më parë, seksioni i FBI-së që merret me kibernetikën lëshoi një udhëzues sekret, por pa sqaruar se cilat shtete ishin vënë në shënjestër. Agjencia “Yahoo News”, e cila njoftoi e para për çështjen të hënën, citon burime që thonë se sistemet e regjistrimit të votuesve në shtetet e Arizonës dhe Illinoit ishin penetruar nga hakerët.
Ndërhyrja më serioze u njoftua të ketë ndodhur në Illinoi ku një zyrtar i bordit të zgjedhjeve për atë shtetet tha se sistemi i regjistrimit të votuesve ishte mbyllur për 10 ditë muajin e shkuar pasi hakerët kishin vjedhur të dhënat personale të rreth 200 mijë votuesve.
Sulmi në Arizonë përfshinte edhe futjen e programeve kompjuterike me qëllime dashakeqe në regjistrin e votuesve. Një zyrtar në Arizona tha se të dhënat e votuesve nuk ishin hequr.
Për zyrtarët amerikanë të zbulimit, shqetësimet po shtohen gjithnjë e më shumë, se hakerët e huaj, të mbështetur kryesisht nga Rusia, mund të përpiqen të pengojnë zgjedhjet presidenciale amerikane në muajin nëntor.
Zyrtarët kanë thënë kohët e fundit se sulmet kibernetike ndaj Komitetit Kombëtar Demokrat dhe gjetkë në institucionet e kësaj partie, ishin kryer ndoshta nga njerëz brenda qeverisë ruse. Rusia ka hedhur poshtë se ka patur gisht në sulmet kibernetike.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.