Bombardimet në Kiev i marrin jetën gazetares

Bombardimet në Kiev i marrin jetën gazetares

36
SHPËRNDAJE

Mësohet se gazetarja Vera Giriç është vrarë në sulmin me raketa të djeshme në Kiev.

SipasThe Guardian”  gazetarja dhe producentja e Radio Liberty Vera Girich vdiq si pasojë e një rakete ruse që goditi shtëpinë ku ajo jetonte në Kiev. Granatimet u kryen më 28 prill. Trupi i saj u gjet nën rrënojat mëngjesin e sotem.

Vira Gyrych filloi të punojë në zyrën e Kievit të Radio Svoboda më 1 shkurt 2018. Para kësaj, ajo ka punuar në kanalet kryesore televizive të Ukrainës.

S'KA KOMENTE