BE ,Varhelyi : E nevojshme të fillojmë negociatat e anëtarësimit me...

BE ,Varhelyi : E nevojshme të fillojmë negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut

88
SHPËRNDAJE

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka shkruar pas mbledhjes së ministrave të jashtëm të BE se është e nevojshme që të fillohen negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut.

Varhelyi tregon se sot ka patur një diskutim të mirë për Ballkanin Perëndimor, teksa është konfirmuar se perspektiva europiane e rajonit është e padiskutueshme.

Gjithashtu ai thekson edhe nevojën për të vijuar dialogun Kosovë-Serbi.

STATUSI NGA OLIVER VARHELYI

Në Këshillin e Punëve të Jashtme për Komisionin Europian.

Sot diskutim i mirë Ballkanin Perëndimor, duke konfirmuar se perspektiva e rajonit #EU është e padiskutueshme dhe angazhimi për të rritur më tej angazhimin. Nevoja për të filluar bisedimet e pranimit dhe për të vazhduar dialogun Beograd-Prishtinë.

S'KA KOMENTE