Basha takim ne PATOS,FIER:”Pas masakrës zgjedhore të 25 prillit, perdja e hekurt...

Basha takim ne PATOS,FIER:”Pas masakrës zgjedhore të 25 prillit, perdja e hekurt ka rënë mbi Shqipërinë “

210
SHPËRNDAJE

Patos

FJALA E KRYETARIT TË PD, LULZIM BASHA, ME DEMOKRATËT E PATOSIT

Ndryshimi për të cili votuam më 25 prill, ndryshimin që u mohua dhunshëm më 25 prill dhe që e duan sot edhe më shumë siç e deshën më 25 prill. Dhe më vjen mirë që ndonëse plot me zemërim, ju gjej po kështu ballëlartë, sepse jam i bindur që sot jeni më të vetëdijshëm se kurrë se ajo që kishim përballë, nuk kishte lidhje me demokracinë. Dhe se pavarësisht atyre rrethanave, ne arritëm diçka për vendin, për Shqipërinë. Ishte angazhimi juaj, ishte angazhimi dhe sakrifica e vetëmohimi i demokratëve të Patosit, të Roskovecit, të Mallakastrës, të Fierit, të Lushnjës, të Divjakës, që bënë të mundur çeljen e shpresës që deri para disa muajsh apo para një viti, thuajse kishte vdekur.

Ky bashkim i madh që kemi realizuar gjatë këtyre viteve duke i prirë faktikisht frontit më të madh opozitar që ka njohur ndonjëherë Shqipëria në 30 vite, është edhe arsyeja që e shtyu kundërshtarin politik të kryejë vjedhjen më të madhe dhe masakrën më të sofistikuar zgjedhore të 30 viteve. Nuk kam ndërmend të zgjatem në aspektet e kësaj masakre, një pjesë të vogël përmendi kryetari sepse gjithsecili prej jush i di dhe është dëshmitar, katalogu i tyre është i pafund, por të vetëdijshëm siç jemi për atë çfarë ka ngjarë, për kë dhe çfarë kishim përballë që vetëm ia rrit vlerat sakrificës tuaj në këtë rezultit tuaj në Fier, por pa diskutim edhe në mbarë Shqipërinë dua t’ju them se pas masakrës zgjedhore të 25 prillit, perdja e hekurt ka rënë mbi Shqipërinë duke renditur vendin tonë në një shtet që nuk ka lindje dhe përkatësi.

Dikujt prej jush mund t’i kujtohet në takimet e tjera ku kam paralajmëruar dhe u jam drejtuar qytetarëve për këtë rrezik dhe sot përsëri njësoj si në vitin 1991 zgjedhje bëhen por zgjidhje nuk ka. Pra nuk ka zgjidhje për mes zgjedhjeve si në 91-shin. Sikundër themeluesit dhe qëndrestarët këtu mes jush e dinë që 91-i ishte sipari i 92-shit. Nuk ka zgjidhje sepse vullnetit të shumicës për ndryshim i është mbivendosur dhunshëm dhe harbutërisht një pakicë e përbindshme, një pakicë e përbindshme, jo në dimensione por sepse është kaq e vogël në moral. Kaq jo përfaqësuese dhe për vetë familjen politike që ndërthur interesat kriminale me interesat korruptive, me interesat oligarkike, me interesat ekonomike që me forcën e krimit, korrupsionit, parave të drogës dhe parave e zhvatura të shqiptarëve, arriti të sigurojë një diferencë votash të nevojshme për të vazhduar të vjedhë Shqipërinë, për të vazhduar të vjedhë shqiptarët. Dhe sikurse e dini këtë radhë kjo diferencë ishte aq sa votat e rrëmbyera nga dhëndri dhe i djali një prej ortakëve të Edi Ramës. Detyra jonë përballë kësaj pakice të interesuar ta marrë Shqipërinë peng, është ta organizojmë shumicën dërrmuese të shqiptarëve që kanë interes tjetër, që kanë interesin e ndryshimit në të mirë të vetës së tyre, të familjeve të tyre dhe në të mirë të vendit.

S'KA KOMENTE