Avioni i tij u rrëzua në Moskë dhe mbeti i vdekur, mesazhi...

Avioni i tij u rrëzua në Moskë dhe mbeti i vdekur, mesazhi i fundit i Prigozhin-it

205
SHPËRNDAJE

Avioni i tij u rrëzua sot në Moskë duke i shkaktuar vdekjen, ky ishte mesazhi i fundit i Prigozhin-it

“Ne punojmë. Temperatura 50 gradë dhe. Si na pëlqen neve… Fjalët e fundit të shefit të Wagner nga Afrika, ku ai kishte qenë që nga kryengritja kundër Vladimir Putinit, përpara se të shpallej se ai ishte gjetur i vdekur në rrëzimin e një avioni privat.

Rreth dy muaj pas rebelimit të tij 24-orësh kundër udhëheqjes ushtarake ruse dhe 48 orë para se të vritej, Yevgeny Prigozhin lëshoi ​​një mesazh publik në rrjetet sociale.

Në video, e cila zgjati rreth 40 sekonda, Prigozhin ishte paraqitur me veshje kamuflazhi dhe duke mbajtur një pushkë sulmi. Ajo është xhiruar në një shtet afrikan, sipas kanalit të Zonës Gri në platformën Telegram.

“Ne punojmë. Temperatura 50 gradë dhe. Ashtu si na pëlqen”, deklaroi ai. “Wagner Group është i angazhuar në zbulim dhe kërkime. Kjo e bën Rusinë edhe më të madhe në të gjitha kontinentet. Dhe Afrika edhe më e lirë. Drejtësi dhe lumturi për popujt afrikanë. Makth për IS-in, Al Kaedën dhe gangsterët e tjerë. Ne punësojmë heronj të vërtetë dhe vazhdojmë të përmbushim detyrat që na janë caktuar dhe premtuar se do të kryejmë”, shtoi ai.

Në fund të qershorit, Prigozhin njoftoi se do të marshonte drejt Moskës për të kërkuar që udhëheqja ushtarake ruse të “llogaritet” për atë që ai e përshkroi si paaftësi dhe joefektivitet. Kryengritja e mercenarëve përfundoi rreth 24 orë më vonë, pas negociatave të ndërmjetësuara nga Minsku.

Kremlini thuhet se i ka premtuar shefit të Wagner-it imunitet, me një nga kushtet e amnistisë që ai do të zhvendosej në Bjellorusinë fqinje. Megjithatë, Prigozhin në vend të kësaj u rishfaq në margjinat e samitit Rusi/Afrikë në Shën Petersburg në fund të korrikut

S'KA KOMENTE