Arrestimet e rusëve në Shqipëri, ministrat e BE-së mblidhen në Pragë!

Arrestimet e rusëve në Shqipëri, ministrat e BE-së mblidhen në Pragë!

215
SHPËRNDAJE

Policia shqiptare akuzoi zyrtarisht për spiunazh të dielën dy shtetas rus dhe një ukrainas, të arrestuar më parë për përpjekje për të hyrë në një zonë të kufizuar ushtarake dhe më pas spërkatje të rojeve ushtarake me spraj të dukshëm paralizë nervore.

Më herët atë ditë, katër persona me kombësi çeke u arrestuan për hyrjen në një fabrikë ushtarake të zhdukur në Poliçan në jug të vendit. Këto incidente vijnë pikërisht në mesin e një dileme të vazhdueshme të vendeve të BE-së lidhur me bindjen ndaj thirrjeve të Ukrainës për të ndaluar hyrjen e turistëve rusë në bllok, thotë Euractiv.

Letonia, Lituania dhe Polonia ndaluan lëshimin e vizave të reja turistike për shtetasit rusë menjëherë pas pushtimit të Ukrainës nga Kremlini. Finlanda njoftoi javën e kaluar se do të zvogëlojë përpunimin e vizave në vetëm 10% të rasteve të mëparshme. Vendet e tjera të BE-së, përfshirë Gjermaninë dhe Portugalinë, kanë zgjedhur një qasje më të kujdesshme. Ukraina po i bën presion BE-së që të ndalojë hyrjen e turistëve rusë në bllok, por ka hasur në reagime të ndryshme.

Çështja do të diskutohet në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së në Pragë në 31 gusht, teksa blloku 27 anëtarësh po peshon mundësinë e daljes me një qëndrim të unifikuar lidhur me vizat afatshkurtra për shtetasit rusë. Incidentet e fundit vijnë në kohën kur anijet ruse po kryejnë një sërë manovrash në detin Adriatik.

Sipas të dhënave të radarëve detarë dhe një interviste në La Repubblica me Shefin e Shtabit të Mbrojtjes, Admiralin Cavo Dragone, tre njësi të ndryshme ruse hynë në zonë javën e kaluar. Ato përfshijnë shkatërruesin Admiral Tributus, anijen e inteligjencës Nikitic Tatishchev dhe kryqëzorin Varyag. Fregata Admiral Grigorovich ka operuar në detin Jon.

S'KA KOMENTE