Anglezët zihen me thika për të marrë benzinë në karburant,Johnson thërret ushtrinë

Anglezët zihen me thika për të marrë benzinë në karburant,Johnson thërret ushtrinë

174
SHPËRNDAJE

Një shofer i nxorri një thikë një shoferi tjetër dhe më pas u përplasën për benzinë, pamjet duket se shfaqen ndërsa kriza e benzinës në Britani thellohet me Boris Johnson që thërret ushtrinë dhe bën thirrje që punëtorët kryesorë të kenë qasje të privilegjuar në karburante.

Qeveria po vë ushtrinë në gatishmëri pas një mungese të gjerë të shoferëve të kamionëve, e cila ka çuar në probleme serioze të furnizimit për shitësit dhe restorantet në muajt e fundit, që do të thotë se rezervat e shumta të karburantit nuk kanë arritur në stacionet e mbushjes. 

Mes skenave të përhapura të radhëve të mëdha në zonat e përparme të Britanisë, pamjet tregojnë tani një burrë që një thikë duke bërtitur mbi një shofer jashtë një stacioni karburanti në Ëelling, në juglindje të Londrës.

Policia Met tha se oficerët ishin thirrur në orën 2.37 pasdite të hënën për një shqetësim në Bellegrove Road, Welling, por ‘asnjë gjurmë’ e asnjërit prej automjeteve nuk u gjet. Nuk raportohet për të lënduar dhe nuk është identifikuar asnjë i dyshuar.

Sipas një plani urgjent të qeverisë, punonjësve kryesorë mund t’u jepet ‘qasje prioritare’ në një numër pikash karburanti. Plani përfshin kufizimin e sasisë së karburantit që mund të blejnë dhe lejimin e punëtorëve kritikë që të kenë “qasje prioritare” në karburante.

S'KA KOMENTE