Analiza e CNN: Ja si mund të zbatojë Putin planet e tij...

Analiza e CNN: Ja si mund të zbatojë Putin planet e tij për Ukrainën

138
SHPËRNDAJE

U deshën disa orë të enjten që presidenti rus Vladimir Putin të prishë paqen dhe sigurinë e Evropës në përpjekjen e tij për t’u hequr ukrainasve të drejtën e tyre për vetëvendosje.

Me sulme ajrore, detare dhe tokësore, pushtimi në shkallë të plotë i Ukrainës vazhdoi deri të premten, me burime amerikane të njohura me inteligjencën që paralajmëruan se kryeqyteti, Kiev, mund të bjerë brenda disa ditësh .

Putini ka qenë shumë i qartë për qëllimet e tij themelore në pushtimin: Ai dëshiron të çarmatosë Ukrainën, të shkëputë lidhjet e saj me aleancën ushtarake të NATO-s dhe t’i japë fund aspiratave të popullit ukrainas për t’u bashkuar me Perëndimin.

“Ne do të kërkojmë të çmilitarizojmë dhe denazizojmë Ukrainën,” tha Putin për vendin, të udhëhequr nga një president hebre, Volodymyr Zelensky, në një fjalim të transmetuar disa minuta përpara fillimit të sulmeve të enjten.

“Si edhe të sjell në gjyq ata që kryen krime të shumta të përgjakshme kundër civilëve, përfshirë kundër qytetarëve të Federatës Ruse,” tha Putin, duke përsëritur një pretendim të pabazë për gjenocid në zonat e rajonit të Donbasit të Ukrainës të kontrolluara nga separatistët e mbështetur nga Rusia.

Këto, me pak fjalë, janë qëllimet e Putinit. Por të hamendësosh saktësisht se si ai planifikon ta zbatojë atë plan është një çështje tjetër.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov refuzoi të premten t’u përgjigjej pyetjeve të përsëritura mbi objektivat e pushtimit të Ukrainës dhe kur mund të përfundojnë armiqësitë. Por historia mund të shërbejë si një udhërrëfyes për të kuptuar përfundimet e mundshme të Putinit.

Që nga aneksimi i Krimesë nga Rusia në vitin 2014, disa skenarë të mundshëm janë bërë të dukshëm:

Aneksimi i Krimesë 

Qeveria ruse ka njohur tashmë shtetet e shkëputura të Republikave Popullore të Donetsk dhe Luhansk në Ukrainën lindore. Këtë javë, ushtria ruse ka bërë një ofensivë rreth Kharkiv, qytetit më të madh në Ukrainën lindore, dhe në jug, rreth qytetit të Kherson.

Nëse forcat ruse janë në gjendje të marrin qytetin port të Ukrainës, Odessa, është e mundur të imagjinohet një urë tokësore që shtrihet gjatë gjithë rrugës në të gjithë Ukrainën jugore, potencialisht edhe duke lidhur Transnistrinë – një enklavë separatiste në Moldavi, ku janë vendosur trupat ruse – me Odesën. Krime dhe Ukrainën jugore dhe lindore.

Një Ukrainë e ndarë

Putin, historikisht ka vënë në dukje se skaji perëndimor i Ukrainës moderne u përfshi në Bashkimin Sovjetik nga diktatori i ndjerë Jozef Stalin.

Pjesë të këtij rajoni më parë i përkisnin Polonisë së ndërmjetme, Çekosllovakisë dhe Rumanisë, dhe para kësaj, Perandorisë Austro-Hungareze. Nëse Putini ka në mendje ndarjen, Ukraina galike dhe qyteti i Lvivit afër kufirit polak mund të jenë potencialisht një pjesë e një lloj shteti ukrainas, ndërsa Rusia e përqendron vëmendjen e saj në lindje të vendit.

Një ndarje përgjatë këtyre linjave mund ta bëjë Ukrainën “të duket si Gjermania në epokën e Luftës së Ftohtë, me Ukrainën perëndimore më të varur nga Evropa dhe pjesën lindore” të zhytur në sferat ruse të ndikimit, të cilat përfshijnë Bjellorusinë, tha historiani dhe autori rus Alexander Etkind. Ky lloj rivizitimi i kufijve mund të jetë një fantazi ekspansioniste, por mund të veçojë atë që Moska me të drejtë ose jo e percepton si një pjesë më nacionaliste të Ukrainës.

Kjo u la të kuptohet nga Putin në transmetimin e tij të mëngjesit të së mërkurës.

“Më lejoni t’ju kujtoj se njerëzit që jetojnë në territore që janë pjesë e Ukrainës së sotme nuk u pyetën se si duan të ndërtojnë jetën e tyre kur u krijua BRSS ose pas Luftës së Dytë Botërore. Liria udhëheq politikën tonë, liria për të zgjedhur në mënyrë të pavarur të ardhmen tonë dhe të ardhmen e fëmijëve tanë. Ne besojmë se të gjithë popujt që jetojnë në Ukrainën e sotme, kushdo që dëshiron ta bëjë këtë, duhet të jetë në gjendje të gëzojë këtë të drejtë për të bërë një zgjedhje të lirë. ”, tha Putin.

Një shtet pro-rus

Zyrtarët e inteligjencës perëndimore paralajmërojnë se Rusia po planifikon të rrëzojë qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike të Ukrainës, duke e zëvendësuar atë me një regjim kukull.

Putini ka sugjeruar se e sheh qeverinë aktuale të zgjedhur në mënyrë demokratike në Ukrainë si të paligjshme dhe u ankua për rrëzimin e presidentit pro-rus Viktor Yanukovych në 2014. Ukraina ka politikanë të tjerë që mund të jenë të etur për të mbushur radhët e një qeverie pro-ruse, të instaluar ndoshta me forcë. Një nga aleatët kryesorë të Putinit në Ukrainë është Viktor Medvedchuk , një politikan dhe oligark i shquar. Ai përballet me akuza për tradhti në Ukrainë dhe ka qenë në arrest shtëpiak.

Një Zelensky i zymtë u zotua të qëndronte në Kiev të enjten, duke thënë se grupet ruse të sabotimit kishin hyrë tashmë në kryeqytet dhe e kishin shënuar atë “si objektivin numër një dhe se ata duan të shkatërrojnë Ukrainën politikisht duke shkatërruar kreun e shtetit.

Një okupim i dhunshëm

Putini nuk e ka pasur problem të mbështesë të fortët e dhunshëm vendas me respekt të pakët për të drejtat e njeriut.

Forcat ajrore ruse mbështetën presidentin Bashar al-Assad në luftën civile siriane, duke ofruar fuqi dërrmuese zjarri për të shtypur grupet e armatosura të opozitës të vendit dhe duke rrafshuar lagje të tëra në proces.

Ngritja politike e Putinit filloi me pacifikimin e Çeçenisë, një republikë e shkëputur në Kaukazin verior të Rusisë. Fushata e Rusisë atje kulmoi me instalimin e Ramzan Kadyrov, një komandant lufte vendas dhe ish-rebel, i cili akuzohet se drejton republikën e Kaukazit si çifli i tij personal. Aktivistët thonë se njerëzit LGBTQ dhe kundërshtarët politikë janë ndjekur dhe persekutuar — me disa të dyshuar se janë rrëmbyer, torturuar ose zhdukur.

Republika e frikës

Rusia ka një aparat të frikshëm të sigurisë së brendshme që burgos dhe persekuton disidentët dhe i mban jashtë politikës kundërshtarët potencialisht shqetësues.

Ukrainasit që jetojnë në Krime — e cila u pushtua nga Rusia në 2014 dhe u aneksua pas një referendumi të konsideruar gjerësisht si një mashtrim — përjetuan nga dora e parë se si është të jetosh në një shtet ku FSB, shërbimi i sigurimit shtetëror të Rusisë, është i plotfuqishëm . Regjisori Oleg Sentsov, një nga ish-të burgosurit më të shquar të ndërgjegjes në Ukrainë, u ngrit mbi ato që janë përshkruar nga grupet e të drejtave si akuza qesharake, duke përfshirë terrorizmin, trafikun e armëve dhe organizimin e një grupi terrorist.

Ai u arrestua në Krime në vitin 2014 pasi kundërshtoi paqësisht pushtimin rus. Ai mori një dënim 20-vjeçar me burg rus në vitin 2015, por u lirua në një shkëmbim të burgosurish në vitin 2019 me Ukrainën dhe që atëherë ka folur gjerësisht për torturën e tij në paraburgimin e autoriteteve ruse.

Ashtu si Senstov, Ukraina tani përballet me krahun e fortë të Rusisë që guxon të kundërshtojë vizionin revanshist të Putinit. Aftësia e vendit për të zgjedhur të ardhmen e tij tani varet nga luftëtarët e tij, të cilët luftojnë vetëm forcat ruse.

S'KA KOMENTE