Alarm në SHBA, 83% e infektimeve të reja janë me variantin “Delta”

Alarm në SHBA, 83% e infektimeve të reja janë me variantin “Delta”

189
SHPËRNDAJE

Autoritetet në SHBA kanë ngritur alarmin, pasi variant “Delta” i COVID vijon të përhapet me shpejtësi, teksa vlerësohet se 83% e rasteve të reja janë më këtë variant.

Zyratërt u kanë bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen, apsi khjo është e vetmja mënyrë për të luftuar virusin.

“Mënyra më e mirë për të parandaluar përhapjen e varianteve të koronavirusit, është që të parandalojmë përhapjen e sëmundjes, derisa vaksinimi është gjëja më e fuqishme që kemi”, tha Rochelle Ëalensky, drejtore e Qendrave për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

S'KA KOMENTE