PS cakton antaret e VETTINGUT

PS cakton antaret e VETTINGUT

37
SHPËRNDAJE

TIRANË-Ulsi Manja dhe Vasilika Hysi janë 2 anëtarët e Partisë Socialiste për komisionet ad hock të Vettingut.
Vendimi u mor në grupin parlamentar të PS, ku deputetëve iu tha se do të të ketë votim.
Anëtari i tretë i maxhorancës i përket LSI e cila para një muaj pati caktuar Luan Ramën.
Sipas ligjit të Vettingut, opozitës i takojnë 3 anëtarë të tjerë dhe komisioni nuk bëhet dot funskional pa të.
Komisioni Ad Hock i Vettingut i përbërë nga deputetë duhet të bëjë përzgjedhjen mes kandidaturave të njerëzve që do të bëjnë Vettingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve.
67 persona përmbushin kriteret për të bërë këtë proces.
Ndërsa nga këta 17 janë futur në listën e zezë të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit. Skenari më i mundshëm për seancën e posaçme të së martës mbasdite është ai i votimit vetëm të emrave të maxhorancës dhe lënia e një afati të dytë për opozitën të plotësoje vendet e saj.
Ajo që bie në sy është nxjerrja jashtë loje e PDIU-së e cila më herët kishte ofruar Shpëtim Idrizin si anëtar të këtij komisioni Ad Hock. Por sipas PS ligjërisht ai nuk ka vend në këtë strukturë si maxhorancë.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.