Ministri Gjerman, Gabriel: Shqiperia ne udhekryq

Ministri Gjerman, Gabriel: Shqiperia ne udhekryq

36
SHPËRNDAJE

TIRANE– Ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel, ka përcjellë mesazhe të forta ditën e sotme për opozitën dhe politikën shqiptare në tërësi. Gjatë një konference të përbashkët me Kryeministrin Edi Rama por edhe me heret me homologun shqiptar Ditmir Bushati, i dërguari i Merkel është shprehur kundër bojkotit të opozitës dhe hyrjen sa me shpejt ne parlament per te permbyllue reformen ne drejtesi dhe per te shkuar ne zgjedhje
Gabriel thotë se opozita duhet t’i bashkohet Kuvendit për të vijuar me reformën në drejtësi, ndërsa shton se pjesëmarrja në zgjedhje është për të mirën e Shqipërisë dhe shqiptarëve.
Në të kundërt, sipas tij rrezikohet e ardhmja e shqiptarëve dhe integrimi i vendit në BE.
“Nëse Parlamenti vijon të bllokohet dhe po kështu reforma në drejtësi, atëherë rruga drejt BE po të vështirësohet, dhe edhe jeta e qytetarëve shqiptarë do të bëhet me i vështirë. Interesi kombëtar i një opozite nuk duhet të jetë kaosi i vendit. Kreu i opozitës mund të bëjë propozimet e tij për zgjedhje të lira e të ndershme. Por bojkoti nuk është zgjidhje” por demton interesat e vendit, tha ministri gjerman 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.