Emrat e rinj të qeverisë “Rama 2”

Emrat e rinj të qeverisë “Rama 2”

100
SHPËRNDAJE

Kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi në Asamblenë e sotme të Partisë Socialiste të gjithë emrat e ministrave të rinj

 

Qeveria e re do ketë 11 ministri, dhe dy ministra shteti për dy prioritete themelore. 50% burra dhe 50% gra, struktura

ZV/kryeministre: Senida Mesi,
nga sektori bankar, ka mbaruar në universitet prestigjoz në Gjermani. Fokusi do të jetë ecuria e riorganizimit të institucioneve.

Dy ministrat e shtetit:


Pandeli Majko
për shqiptarët jashtë kufinjve, vota e emigrantëve nuk mund t’i lërë që ti sjellë koha, por u duhet mundësuar.

Sonila Qato, juriste – Për mbrojtjen e sipërmarrësve

(Ministritë klasike)

Ministria e Jashtme – Ditmir Bushati
, për të gjithë punën e lavdërueshme që ka bërë në këtë dikaster për një dinamikë të re të Shqipërisë. Nga sot mbi Ditmirin bie barra e provës.

Ministri i Brendshëm – Fatmir Xhafaj,
për gjithçka bëri në një kohë të shkurtër në betejën kundër kanabisit.

Ministria e Mbrojtjes – Olta Xhaçka
zëvendëson Mimi Kodhelin
Olta Xhaçka zë vendin e Mimi Kodhelit si ministre e Mbrojtjes

Ministria e Drejtësisë – Etilda Gjoni


Ministria e Kulturës – Mirela Kumbaro,
me dëshirën që të shohim zhvillime akoma më dinamike në këtë sektor ku është hedhur një bazë
(Ministritë e shkrira)

Ministria e Financave, Ekonomisë dhe Punës: Arben Ahmetaj,
ta provojë me rezultate të shpejta se është në lartësinë e postit.

Ministria e Rinisë, Arsimit dhe Sportit: Lindita Nikolla
, pa asnjë rezervë, garanci për reformën e thellë transformuese.

Ministria e Shëndetësisë dhe Kujdesit Social: Ogerta Manastirliu
, krijoi përshtypje bindëse për punën që bëri

Ministria e Energjisë dhe Infrastrukturës: Damian Gjiknuri
Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural: Niko Peleshi
Ministria e Turizmit dhe Mjedisit: Blendi Klosi,

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.