E reja qe sollen zgjedhjet  për Fierin dhe roli i Gramoz Ruçit

E reja qe sollen zgjedhjet  për Fierin dhe roli i Gramoz Ruçit

139
SHPËRNDAJE

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Fierit Gramoz Ruçi ka arritur rezultatin historik që partia e tij arriti në këtë zonë në zgjedhjet e 25 qershorit.Roli i tij ne krye te fushates se PS ne Fier solli padiskutim kete fitore te PS
Rreth  14525 vota, është rritja që PS pati në këto zgjedhje krahasuar me vitin 2013 ose përkthyer ndryshe në 1 mandat më shumë deputeti

 
Nga ana tjetër edhe Partia Demokratike ka rezultuar me rritje në Qarkun e Fierit por aq të vogël (444 vota plus) sa për të mos siguruar as edhe një mandat më shumë (4 mandate) nga ato që kishte siguruar 4 vite më parë.
Një tjetër parti që ka siguruar një rritje të numrit të votave në Qarkun e Fierit, rezulton edhe LSI me gati 1703 vota, por që ashtu si edhe në rastin e PD-së, nuk u përkthyen  ne mandat 

 E vetmja parti që ka pësuar reduktim të ndjeshem te votave në Qarkun e Fierit, krahasuar me rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2013, rezulton PDIU me 2710 vota më pak ose thënë ndryshe me minus 1 mandat.
QARKU FIER 2013

PS 89637 vota 44,18% (9 mandate)

PD 46374 vota 22,86% (4 mandate)

LSI 19677 vota 9,70% (2 mandate)

PDIU 9058 vota 4,46% (1 mandat)
QARKU FIER 2017

PS 104.162 vota 57,15% (10 mandate)

PD 46.818 vota 25,69% (4 mandate)

LSI 21.380 vota 11,73% (2 mandate)

PDIU 6.348 vota 3,48% (0 mandate)
DEPUTETËT E QARKUT TË FIERIT TË DALË NGA ZGJEDHJET E 25 QERSHORIT

Partia Socialiste (10 mandate)

1. Erion Braçe

2. Adelina Rista

3. Bashkim Fino

4. Ismet Beqiraj

5. Antoneta Dhima

6. Bujar Çela

7. Tatiana Piro(Nurçe)

8. Anduel Xhindi

9. Gramoz Ruçi

10. Xhevit Bushaj

Partia Demokratike (4 mandate)

1. Enkelejd Alibeaj

2. Genc Pollo

3. Myslim Murrizi

4. Luan Baci

Lëvizja Socialiste për Integrim (2 mandate)

1. Petrit Vasili

2. Robert Bitri

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.