Ambasada amerikane jep alarmin:Mund të ketë sulme terroriste në Shqipëri

Ambasada amerikane jep alarmin:Mund të ketë sulme terroriste në Shqipëri

49
SHPËRNDAJE

Ambasada e SHBA në Tiranë, u ka bërë thirrje qytetarëve amerikanë që ndodhen në Shqipëri që të kenë kujdes të veçantë gjatë pushimeve të ardhshme fetare, në festivale apo ngjarje të caktuara. 

“Terroristët në rajon kanë kërkuar më parë për të sulmuar objektiva të buta, për të përfshirë kishat dhe vende të tjera të adhurimit, qendrat për këmbësorë, arena sportive, sallat e koncerteve, dhe tubimet publike” kujton ambasada në një njoftim të saj. 

Ajo u bën thirrje qytetarëve amerikane të rishikojnë planet personale të sigurisë, të jenë të vetëdijshëm për vendbanimin, të ndjekin ngjarjet lokale dhe monitorojnë stacionet lokale të lajmeve për përditësime. Qytetarët amerikanë në Shqipëri të mbajnë një nivel të lartë vigjilence dhe të ndërmarrin hapat e duhura për të rritur sigurinë personale, këshillon ambasada amerikane. 

“Në rast se një sulm terrorist ndodh në qytetin tonë, ose kur ju jeni të udhëtojnë, qytetarët U.S. duhet: 1-Ndiqni udhëzimet e personelit lokale të zbatimit të ligjit dhe të shërbimeve emergjente. 2-Monitorimi i Ambasadës së SHBA-sigurisë dhe të sigurisë informacion në faqen e internetit të Ambasadës” përfundon njoftimi i ambasadës amerikane në Tiranë.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.