Aksident i rëndë në Turqi/ Autobusi përplaset me ambulancën, 16 persona humbin...

Aksident i rëndë në Turqi/ Autobusi përplaset me ambulancën, 16 persona humbin jetën dhe 22 të plagosur

304
SHPËRNDAJE

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Turqinë juglindore, në orën 10:45 me orën lokale, me pasojë vdekjen e të paktën 16 personave dhe plagosjen e 22 të tjerëve.

“Në total, 16 nga qytetarët tanë vdiqën dhe 22 u plagosën në një aksident që përfshin një autobus, një ekip urgjence dhe një ambulance midis Gaziantepit dhe Nizipit. Tre zjarrfikës, dy punonjës të urgjencës dhe dy gazetarë janë mes të vdekurve”, tha Davut Gul, guvernatori i provincës Gaziantep, raporton gazeta Hurriyet.

Një autobus pasagjerësh raportohet se u përplas me automjetet e parkuara të shërbimit të urgjencës në autostradën Tarsus-Adana-Gaziantep.

Autobusi mbeti i përmbysur pas përplasjes.

Pamjet nga skena e skenës së përplasjes tregojnë njerëz që përpiqen me dëshpërim të trajtojnë të plagosurit ndërsa mbeturinat derdhen në rrugë.

Në rrjet, tragjedia është krahasuar me një ‘masakër’.

Ministri i Brendshëm i Turqisë, Süleyman Soylu ka publikuar një deklaratë në faqen e tij në Facebook.

“Na vjen keq për humbjen tonë. Sipas operacioneve paraprake, autobusi është përplasur me mjetet e emergjencës. Të plagosurit janë dërguar në spital. Autoritetet janë në vendin e aksidentit.

Zoti i mëshiroftë qytetarët tanë të ndjerë dhe shërim të shpejtë të plagosurve tanë”, shkroi ai.

Dy gazetarët mendohej se raportonin në emër të Agjencisë së Lajmeve İhlas.

S'KA KOMENTE