2 femije me Covid ne Spitalin Pediatrik ne Fier si dhe shtim...

2 femije me Covid ne Spitalin Pediatrik ne Fier si dhe shtim rastesh me virozat e stines

765
SHPËRNDAJE

Spitali Pediatrik ne Fier po perballet ne kete periudhe me nje fluks te pacienteve te vegjel te prekur nga virozat e stines por edhe me covid me nje forme te pa ndeshur me pare. Sipas mjekes pediatre ne Spitalin Pediatrik ne Fier Donika Alushanaj ka nje shtim te rasteve me virozat e stines e shprehur shume tek femijet e emigranteve ku jane konstatuar edhe dy raste me covid me nje forme te pandeshur me pare qe mund te jete nje mutacion i ri covidi. Sipas mjekes dy rastet ne fjale me covid janw konstatuar pas testit te shpejt ku ka rezultuar se ishte e prekur e gjithe familja me 5 antare te emigranteve. Pas konstatimit me covid eshte marre trajtimi mjekesor dhe pacientet jane orientuar per ne QSUT. Nderkohe sipas mjekes kete periudhe vere ka nje shtim te vizitave dhe shtrimeve ne spital nga virozat e stines. Numri ditor shkon ne 150 vizita dhe ne 20 shtrime ne spital. Mjekja ka bere thirrje qe prinderit te jene te kujdesshem dhe te zbatojne te gjitha masat

S'KA KOMENTE