15 raste ne Fier nga pickimet nga merimanga e zeze dhe neperka

15 raste ne Fier nga pickimet nga merimanga e zeze dhe neperka

1900
SHPËRNDAJE

Stina e veres ka  sjelle pervec temperaturave te larta edhe rastet nga pickimet e zvarranikeve dhe insekteve.Vetem gjate  javes se fundit ne spitalin Rajonal ne Fier jane paraqitur 6 raste nga pickimi i merimanges se zeze duke e cuar ne total ,ne 9 numrin e personave te pickuar .

Sipas mjekut intoksikolog  Lulezim Banushaj  ne spitalin Rajonal Fier ne javen e fundit jane paraqitur edhe 4 raste te personave te kafshuar nga neperka  dhe gjarperi duke e cuar ne total ,ne 6 numrin e personave te kafshuar nga zvarraniket

Rastet ne fjale kane ardhur nga zonat e Cakranit ,Mallakastra, Roskovecit ku fermeret ne kete periudhe jane te ekspozuar per shkak te puneve ne bujqesi. Sipas bluzave te bardha te gjithe personat e   pickuar nga merimanga dhe zvarraniket i kane shpetuar rrezikut nga vdekja

Mjeku intoksikolog ka shpjeguar se ne kete periudhe helmi i zvarranikeve dhe insteketeve eshte shume i koncentruar dhe viktimat e tyre jane te rrezikuar nga helmi vdekjeprures.
Mjeku intoksikolog ka drejtuar keshilla per te gjithe fermeret per te pasur kujdes ne punet ne bujqesi pasi kjo periudhe me ngrohjen e temperaturave shenon edhe sulmet e zvarranikeve dhe insekteve.

S'KA KOMENTE